سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی فیزیک
منوی اصلی
سی و سومین دوره مسابقات ورزشی دانش اموزان پسر سراسر کشور - اراک- تابستان 95

گروه فیزیک پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما اساتید گرانقدر در زمینه فعالیتهای سالیانه و نیز نقد و بررسی کتب جدیدالتالیف فیزیک می باشد. 

روزهای حضور سرگروهها : دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 7/30 تا 12/30

مکان: پژوهش سرای قلم چی تلفن: 32226040

 

ایمیل گروه فیزیک :        physicsmarkazi@gmail.com به اطلاع همکاران گرامی می رساند کارگاه آموزشی " آموزش نرم افزارهای آزمون ساز " در روز پنج شنبه 14 بهمن ماه از ساعت 8/30 در محل پژوهش سرای قلم چی واقع در خیابا ن امام امام خمینی میدان شورا جنب بانک مسکن برگزار خواهد شد.

ادامه خبر ...

گرافیت یکی از آلوتروپ‌های (دگرشکلی ها)کربن است که به جهت نرم بودن و رنگ سیاهش در ساخت نوک   مداد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرافیت ساختار لایه-لایه داشته و از قرار گرفتن ۶ اتم کربن به صورت ۶ ضلعی منتظم پدید آمده است. این اتم‌ها با پیوند کوالانسی به هم متصلند و نمی‌توانند با کربنی خارج از این لایه پیوند کوالانسی تشکیل دهند، بنابراین یک لایه گرافیت از طریق پیوند واندروالس -که پیوند ضعیفی است- به لایه‌های زیرین متصل است. این خاصیت سبب می‌شود لایه‌های گرافیت به راحتی به روی هم بلغزند. به همین دلیل از این ترکیب برای «روان کاری» و «روغن کاری» استفاده می شود. از گرافیت به عنوان الکترودهای کوره، روان کننده، ماده نسوز، قطعات الکتریکی، رنگ‌ها، فولادهای پرکربن، چدن‌ها، مداد گرافیتی و … استفاده می‌شود. گرافیت بر خلاف الماس (دیگر آلوتروپ کربن) هادی جریان الکتریکی‌ست. گرافیت پایدارترین شکل کربن در شرایط استاندارد است.

ادامه خبر ...

سوالات و راهنمای تصحیح فیزیک 3 و آزمایشگاه رشته تجربی و ریاضی که امتحان آن در روز شنبه 18 دی ماه برگزار گردید درر بخش سوالات سایت موجود می باشد.

ادامه خبر ...

فایل طرح درس کتاب آزمایشگاه علوم پایه دهم جهت مطالعه همکاران در سایت قرار داه شده است. جهت دریافت آن روی نام فایل کلیک نمایید.

ادامه خبر ...
تفاوت بخار با گاز در این است كه در گاز، مولكولها كاملا" از یكدیگر جدا شده اند، طوریكه با چشم قابل دیدن نیستند. درواقع گاز را نمی توان دید چون مولكولها از یكدیگر جدا هستند.
 
اما در بخار، مولكولها به صورت تك تك از هم جدا نیستند، بلكه می توان گفت بخار حالتی بینابین مایع و گاز است، زیرا در آن مولكولها به صورت تجمعی از هم دور می شوند، مثلا" صد مولكول آب با یكدیگر از محلول جدا می شوند و بین این مولكولها همچنان پیوند هیدروژنی وجود دارد. به این دلیل بخار قابل دیدن است، زیرا مولكولها به صورت تجمعی قرار گرفته اند، نه به صورت تك تك.
ادامه خبر ...

گروه فیزیک استان در نظر دارد کارگاه های آموزشی " چالش های آموزش فیزیک " و " آموزش نرم افزار های آزمون ساز " را در دی و بهمن سال جاری برگزار نماید. همکاران علاقمند به شرکت در این کارگاه ها جهت ثبت نام به گروه فیزیک تماس حاصل فرمایند.


جهت دریافت و مطالعه بخشنامه آن بر روی عنوان های زیر کلیک نمایید.

بخشنامه کارگاه صفحه 1

بخشنامه کارگاه صفحه 2

ادامه خبر ...

پرینت سه بعدی با لیزر

تکنولوژی SLS یکی از روش های تولید افزایشی است که با استفاده از لیزر به عنوان منبع تغذیه باعث باعث رسوب مواد اولیه (که معمولاً فلز است) می شود.

طرز کار SLS

نحوه کار این تکنولوژی تولید افزایشی به این صورت است که پرینتر سه بعدی از یک نوع منبع تغذیه بالا مانند یک لیزر دی اکسید کربن استفاده کرده و مخلوطی از ذرات ریز مواد اولیه مانند پلاستیک، فلز، سرامیک و یا پودر شیشه را به توده ای جامد سه بعدی تبدیل می کند. این لیزر به طور انتخابی، مواد پودر مانند را با استفاده از مدل سه بعدی نمونه (به عنوان مثال یک فایل سه بعدی طراحی شده به وسیله CAD و یا اسکن سه بعدی) بر روی سطح تولید می کند. و روش لایه سازی در این تکنولوژی به این صورت است که ابتدا لایه ایی از مواد اولیه بر روی پلت فرم قرار داده و پس از جامد شدن و لایه سازی توسط لیزر، لایه بعدی مواد اولیه را بر روی لایه قبل قرار می دهیم و این روند تا کامل شدن نمونه مورد نظر ادامه دارد.

ادامه خبر ...
یک نکته از هزاران

والدين گرامي:

درباره احساس و احتياجات فرزندتان با او صحبت کنيد.

مناسبت ها

لینک های مفید
میزبانی و پشتیبانی : شرکت حساب رایان پارس