سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی فیزیک
منوی اصلی
سی و سومین دوره مسابقات ورزشی دانش اموزان پسر سراسر کشور - اراک- تابستان 95

گروه فیزیک پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما اساتید گرانقدر در زمینه فعالیتهای سالیانه و نیز نقد و بررسی کتب جدیدالتالیف فیزیک می باشد. 

روزهای حضور سرگروهها : دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 7/30 تا 12/30

مکان: پژوهش سرای قلم چی تلفن: 32226040

 

ایمیل گروه فیزیک :        physicsmarkazi@gmail.comروز چهارشنبه 18 اسفند، کارگاه آموزشی پیشرفت تحصیلی ویژه دبیران فیزیک منطقه دلیجان در دبیرستان پروین اعتصامی این منطقه برگزار شد.

ادامه خبر ...

لامپ تخلیه در گاز نوعی لامپ است که بر اثر گذشتن الکترونهای پرانرژی از داخل گاز نور تولید می‌کند. این الکترون‌ها به اتم‌های خنثی درون گاز برخورد می‌کنند و سبب تحریکشان می‌شوند و به اصلاح می‌گویند گاز برانگیخته می‌شود.

ادامه خبر ...

مراحل ساخت بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی فضایی، پس از بیست سال به پایان رسید.

تلسکوپ فضایی جیمزوب، بسیار بزرگتر از تلسکوپ هابل است و با داشتن آئینه های عظیم الجثه علاوه بر کمک به دانشمندان برای درک منشا جهان می تواند به دنبال نشانه هایی از زندگی در سیارات دیگر بگردد.
 

ادامه خبر ...

معمولا انتظار داریم که لیزرها باعث سوزاندن چیزی شوند یا یک وسیله را داغ کنند، اما برخلاف تصور ما لیزرها می‌توانند برای سرد کردن اجسام نیز مورد استفاده قرار بگیرند...

ادامه خبر ...

نانوژنراتور فناوری‌ای است که انرژی مکانیکی یا گرمایی را در ابعاد کوچک به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.
نانوژنراتور به سه روش کار می‌کند:
- اثر فشاربرقی
- اثر برق مالشی
- پیروالکتریسیته
که از این بین دو روش اثر فشاربرقی و اثر برق مالشی، انرژی مکانیکی را به برق تبدیل می‌کند ولی مورد آخر انرژی گرمایی را به برق تبدیل می‌کند.

ادامه خبر ...

فراسرمایش فرایندی است که در آن مایعات، طی سرد شدن سریع، بدون جوانه‌زنی به دمایی پایین‌تر از نقطه انجماد معمولی خود می‌رسند، بدون اینکه منجمد شوند.
مایع فراسرد حالتی شبه‌پایدار دارد و با اضافه کردن مقدار بسیار کمی از جامد یا در صورت تشکیل یک کریستال کوچک بر جداره ظرف محتوی آن، بی‌درنگ شروع به انجماد می‌کند. انرژی گرمایی آزاد شده در این فرایند انجماد، دمای مخلوط مایع و جامد را بالا می‌برد و حداکثر به دمای انجماد معمولی می‌رساند.

ادامه خبر ...
 
اینها موادی هستند که بطور طبیعی وجود ندارند و نور را در خلاف جهت مواد معمولی منحرف میکنند. با استفاده از این مواد عدسی هایی قابل ساخت هستند که بسیار عالی خواهند بود و قدرت تفکیک بسیار بالا و عدم تغییر شکل نور از دیگر برتری های آن ها میباشد.ضریب شکست منفی زمانی به وجود می‌آید که ثابت گذردهی خلاء ε و تراوایی مغناطیسی μ ماده در یک فرکانس مشخص به طور همزمان منفی باشند...
ادامه خبر ...
یک نکته از هزاران

قرض پدر و مادر به فرزندان علم و ثروت نیست، تربیت و اخلاق است

مناسبت ها

لینک های مفید